گردانی _ تعداد کارمند و خدمه و متخصصین ویژه بسیار مهم می باشد . همچنین نور پردازی و بازی درست نور طبیعی و مصنوعی در بخش های مختلف موزه باید مورد توجه قرار گیرد و نکته مهم دیگر طراحی ، رنگ بندی ، کف ها ، سقف ها ، نور گیرها ، دیوارها ، دیوارهای کاذب و طراحی انواع ویترین ها و فضاهای ویژه آثار ، پانل ها و غیره می باشد.در فضاهای موزه می بایست ترتیب درستی از فضاهای خدمت رسان (servant) و خدمت گیر (served) در نظر گرفت .

-2- 6-4نکات حائز اهمیت در طراحی موزه از نگاه ناظر بیرونی :
میزان تلفیق درست و خردمندانه و سازگار با طبیعت اطراف .
خوانایی در ترکیب احجام ، فضاهای پر ، خالی ، نما ، پلان ، مقطع .
دمیدن روح به کالبد موزه از طریق تعریف داستان زندگی برای هر قسمت از فضاهای موزه .
بهره گیری از معماری ایرانی ، نمایش خلاقیت در کاربردهای جدید مفاهیم .

– 7-4تئوری های جدید موزه سازی:
تئوری های جدید موزه سازی ، که به ایجاد تغییرات در موزه های مهمی چون لوور انجامید ، حاصل تجدید نظر در نگرش های رایج نسبت به این نوع فضاها بودند و در عمل اثبات کردند که تلفیق کاربری های تخصصی با کاربری های جذاب عادی می تواند ، در موفقیت موزه نقش مهمی ایفا کند .
هم اینک دیگر موزه های جدید خواه علمی ، خواه هنری دیگر مکانهایی نیستند که فقط افراد علاقمند با اهداف مشخص به آنها رجوع می کنند . بلکه فضاهایی برای گذراندن اوقات فراغت اند که در عین حال آشنایی مردم با مضامین جدی و اصلی نیز امکان پذیر می کنند . در واقع امروز تمایل پذیرفته شده ، درهم آمیختن فعالیت های فرهنگی و علمی با تفریح ، سرگرمی و برخوردهای اجتماعی است .
موزه های علمی ، گالری های نقاشی ، نمایشگاه ها و لابراتوارها ، بیش از آنکه به ارائه نمونه های اصل و آزمایش های دقیق مورد توجه متخصصان بپردازند ، بطور عمده به برنامه های آموزشی _ تفریحی ، شبیه سازی های بازی گونه ، به نمایش گذاردن ماکت ها و نمونه های بدلی فراوان ، متنوع و سرگرم کننده ، اختصاص یافته اند.
از معروف ترین این نوع مراکز بفریحی ، مرکز ژرژیمپیدو و مجموعه فرهنگی لاوایت است .امروزه موزه ها دیگر به چشم یک مکان مقدس یا یک معبد و پرستشگاه برای هنر نگریسته نمی شود. امروزه موزه ها بسیار شبیه به مراکزی برای تفریح و سر گرمی شده اند که فعالیت های متنوعی فراهم می آورند از فروش خوراکی گرفته تا خرید کردن و انجام فعالیت های گوناگون یعنی چیزی شبیه به پارک تفریحی می باشند .

– 1-7-4موزه علوم و فناوری معماری :
هدف از برگزاری این گردهمایی علمی ایجاد فرصتی برای تبیین نقش موزه ها و مراکز علم در جامعه و همچنین برقراری و افزایش ارتباط علمی بین پژوهشگران و نهادهای آموزشی غیررسمی در حوزه علم است. راه اندازی موزه علوم و فناوری در کشور ما موضوع جدیدی است و بدون تردید دعوت از متخصصانی از دیگر کشورها که سال ها در این زمینه تجربه داشته اند، می تواند نقش مهمی در آشنایی متخصصان این حوزه با فعالیت موزه های علم و فناوری در سطح دنیا داشته باشد.
-1 -1- 7 -4 اهداف موزه های علوم و فناوری :
واقعیت این است که دنیا به طور کامل در حال تغییر و تحول است. جمعیت ساکن در این کره خاکی در حال افزایش است و به موازات افزایش جمعیت برقراری عدالت بیش از پیش ضروری خواهد بود تا کشورهای فقیر هم بتوانند مانند کشورهای ثروتمند از امکاناتی برای زندگی بهتر بهره مند شوند. تغییراتی که در دنیای امروز با آن مواجه هستیم فقط به تغییرات اکولوژیکی و فناوری های پیشرفته محدود نمی شود. بلکه نشانه هایی از این تغییرات در سبک زندگی اجتماعی بشر نیز دیده می شود. بیش از یک میلیارد و 300 میلیون نفر از مردم هنوز به الکتریسیته دسترسی ندارند. در 25 سال آینده دو میلیارد دیگر نیز به این جمعیت افزوده می شود. برای آینده و آیندگان به انرژی، غذا، آب و منابع نیاز داریم که امکان دسترسی به آن وجود ندارد. اگر همه ساکنان زمین مانند ایتالیایی ها زندگی کنند برای تامین نیازهای آنها به 2.7 سیاره دیگر نیاز خواهیم داشت. اگر همه به سبک آمریکایی ها زندگی کنند به پنج سیاره دیگر نیاز خواهیم داشت. اگر مانند اماراتی ها زندگی کنند 10.6 سیاره دیگر هم لازم است تا بتوان همه نیازهای افراد را برآورده کرد. این در حالی است که اگر بخواهیم مانند هندی ها زندگی کنیم به 0.59 سیاره دیگر نیاز داریم و این عادلانه نیست.
فرصت های جدید در نتیجه فناوری های جدید ایجاد می شود و باید بتوانیم از طریق به اشتراک گذاری این امکان را برای همه به وجود آوریم. در گذشته فقط روزنامه نگاران این فرصت را داشتند که بتوانند محتوایی را تولید کنند تا مخاطبانشان بتوانند از آن استفاده کنند، اما امروزه با گسترش اینترنت و شبکه های اجتماعی من دیگر مخاطب یک رسانه نیستم، بلکه می توانم تولیدکننده باشم. این یک ارتباط دو طرفه است که همه می توانند از آن استفاده کنند. اطلاعات و دانش افراد هر دو تا سه سال دو برابر می شود.
امروزه علم از نظر فرهنگی هم اهمیت دارد. در حقیقت علم و دانش در دنیای امروز یک فرهنگ است و این فرهنگ همان امکاناتی است که می تواند برای ما زندگی بهتری را به ارمغان آورد. اگر این ویژگی را در علم مورد توجه قرار دهیم به این نتیجه می رسیم که آینده متفاوتی را پیش رو داریم و همه ساکنان زمین باید خود را برای این تغییرات آماده کنند.
اگر به هر علتی نتوانید از ابزارهایی که زندگی آینده شما را تحت تاثیر قرار می دهد، استفاده کنید، کیفیت زندگی تان دستخوش بحران های جدی می شود. البته این به معنی گسترش مصرف گرایی نیست، بلکه باید به موازات این رویکرد، مصرف ها را نیز به حداقل برسانید البته به این شرط که به کیفیت زندگی شما صدمه ای نزند. فرهنگی که برگرفته از علم و دانش باشد بهترین راه برای برای بهره مندی از بهترین کیفیت در زندگی است. ابزار لازم برای رسیدن به این هدف مادی نیست، بلکه برگرفته از ذهن شماست که می تواند در قالب شعر، موسیقی، تئاتر، سینما و ادبیات خود را نشان دهد.
هدف از راه اندازی موزه های علم و فناوری نیز گسترش و اشاعه فرهنگ علمی در سطح جامعه است. توجه به موزه ها به عنوان نماد فرهنگی قدمت تاریخی دارد؛ اگرچه با گذشت زمان پایه و اساس آن دستخوش تغییرات قابل توجهی شده است، اما همچنان موزه ها از مراکز بنیادی است که در آموزش و غنای فرهنگی نقش بسزایی دارد.
-2- 1-7-4 نقش موزه های علوم و فناوری :
نقش موزه ها این است که به مردم این امکان را می دهد تا بیش از پیش اهمیت و نقش علم را در زندگی آینده شان مورد توجه قرار دهند. در حقیقت این مراکز برای همه شهروندان و بویژه نسل جدید این امکان را فراهم می کنند که شبکه های اجتماعی را به عنوان شیوه ای جدید از زندگی اجتماعی در روابط اجتماعی در سطح کشورها یا حتی در روابط بین کشورها مورد توجه قرار دهند.امروزه هر پدیده ای باید در سطح جهانی مورد بررسی قرار گیرد تا تاثیرگذار باشد و موزه ها امکان بررسی علم در سطح جهانی را فراهم می کند.
موزه های علوم و فناوری نه تنها ابزاری ضروری، بلکه استراتژیک و راهبردی است و ابزاری نیست که فقط برای مدت زمان کوتاهی در حد چند دقیقه موجب بهبود کیفیت زندگی بشر شود، بلکه این ابزار می تواند کیفیت زندگی بشر را در ابعاد وسیعی بهبود بخشیده و تضمین کننده آینده زندگی بشر باشد.
موزه ها در آموزش نقش مهمی ایفا می کنند. گروه سنی کودک نه تنها بازدیدکنندگان آینده موزه ها هستند، بلکه از اعضای جامعه ای هستند که علاقه زیادی به یادگیری دارند. بازدید از موزه ابزار آموزشی مهمی است که در افزایش آگاهی دانش آموزان، مهارت و درک علمی آنها نقش مهمی دارد. دانش آموزان طیف وسیعی از مخاطبان موزه های علوم و فناوری را تشکیل می دهند و هدف اصلی ما هستند. دانش آموزان، نسل آینده را می سازند و بیشتر فعالیت های موزه های علوم و فناوری با همین هدف برنامه ریزی شده است. حفظ میراث علمی و فناوری برای نسل آینده بخشی از ماموریت موزه علم است که متاسفانه به علت توجه نداشتن به علم و فناوری به عنوان بخشی از هویت فرهنگی، منسوخ شدن سریع فناوری های پیشین و همچنین استفاده نکردن از ابزارهای علمی قدیمی در آزمایشگاه های امروزی در معرض خطر است. این موزه ها می تواند راهی برای حفظ این میراث باشد.
تاریخ علم را می توان جمع آوری کرد. اسناد، مدارک و تصاویری وجود دارد که استفاده از آنها برای اطلاع از تاریخ علم موثر است. آنچه مهم است ارتباط تاریخ گذشته علم و هویت امروز ماست. ما باید گذشته را به حال و حال را به آینده متصل کنیم. زمان حال بدون در نظر گرفتن گذشته و آینده مفهومی ندارد. گذشته، ریشه درخت حال است و آینده، شاخ و برگ آن را تشکیل می دهد. انقلاب آینده، انقلاب شبکه است و موزه ها می تواند در رسیدن به این هدف نقش مهمی داشته باشد.
– 3-1-7-4 آینده موزه های علوم و فناوری :
بدون تردید ابزارهای دیجیتال در هم افزایی بین مولفه های ارتباط، بازاریابی و نشر نقش مهمی دارد. بنابراین نمی توان نقش وب و رسانه های جدید را در موزه ها نادیده گرفت.وب سایت ها، شبکه های اجتماعی و تعاملات چندرسانه ای ابزاری است که موزه می تواند برای نمایش فعالیت های دیجیتالی خود از آنها استفاده کند. هر یک از این ابزارها که ویژگی ها و محدودیت های خاص خود را دارد، مجرایی است برای بهره مندی از ظرفیت های فناوری امروز، اما این به معنی نیست که موزه ها باید به سمت دیجیتالی شدن پیش رود. ما به ابزارهای های سنتی و دیجیتال در کنار هم نیاز داریم. گاهی دیدن نمونه اصلی از یک اثر تاثیرگذاری بیشتری دارد. اگر می خواهید در همه جای دنیا شناخته شوید و با مردم جامعه ارتباط گسترده ای داشته باشید باید به دنبال ارتباطات شبکه ای باشید، اما هیچ گاه موزه ها به شکل امروزی نباید از بین برود.
– 4- 1-7-4 موزه علوم و فناوری لئوناردو داوینچی :
موزه علم و فناوری لئوناردو داوینچی از بزرگ ترین موزه های علم و فناوری در ایتالیاست که به عنوان یکی از مهم ترین موزه های اروپا و همچنین از برترین موزه های دنیا از آن نام برده می شود. این موزه 61 سال پیش در بنایی به وسعت 23 هزار مترمربع راه اندازی شد. ساختمان قدیمی موزه، صومعه ای است که در قرن 16 میلادی بنا نهاده شده است. ساختمان حمل و نقل ریلی و هوایی و ساختمان ناوگان دریایی از دیگر بخش های اصلی این موزه است. یکی از قسمت های جالب توجه این موزه بخشی است که در آن مدل های چوبی و دست ساز لئوناردو داوینچی ازجمله ماشین پرنده، پل و ساختمان های دفاعی یک شهر ایده آل به نمایش درآمده است. گالری های حمل و نقل، انرژی، ارتباطات و علوم از دیگر بخش های اصلی این موزه است. در این موزه 15 هزار اثر در حوزه علوم و فناوری به نمایش گذاشته شده است که تاریخ علم و فناوری و صنعت ایتالیا را به تصویر می کشد. این آثار